مقالات

آیا آلمان در جام 2018 واقعا بد بود ؟!

عرفان حیدری – کانون هواداران تیم ملی فوتبال آلمان

اکنون که دور گروهی جام جهانی 2018 به پایان رسیده و با بررسی بهتر و موشکافانه تر آمار و ارقام میتوان پاسخ درست تری به این پرسش داد
در اینکه این مانشافت ضعیفترین آلمان همه دوران های جام جهانی بود جای شک و دودلی نیست چرا که تیم ملی آلمان حتی سایه‌ای از تیم جام پیش که همه بازی ها را طوفانی برگزار کرد نبود.
هرچند آمار نشان میدهد که همین آلمان ضعیف و بی انرژی در بسیاری موارد از دیگر تیمهای نامی جام جلوتر بود !!

آلمان با 72 ضربه به سوی دروازه در بالای همه تیمها جای گرفت اگرچه 2 گل بیشتر نزد!!! تیم بعدی اسپانیا با 46 ضربه و 6 گل بود !
آلمان با 252حمله به تیمهای دیگر، آمار بیشترین حمله را هم داشت . یعنی در هر بازی تقریبا 80 پیشروی به سوی دروازه رقیب!
و با دارا بودن 72% مالکیت توپ پس از اسپانیا که خود را در این زمینه صاحب سبک میداند و تنها با اختلاف 1% تیم دوم بود بالاتر از نامدارانی چون برزیل و آرژانتین با ستاره های ریز و درشتشان!
آمار پاسهای آلمان هم شگفت و باور نکردنیست!
آلمان در سه بازی خود چهار توپ هم به تیرک زد که اگر تنها یکی از آنها در بازی مکزیک یا آن دیگری در بازی کره گل میشد سرنوشت جور دیگری رقم میخورد

آیا مشکل در تمام کننده نهایی بود؟یا نداشتن روحیه؟ یا غوغاها و دعواهایی که امثال رودیگر در تمرینات به راه می انداختند؟ یا بی انگیزگی محسوس خدیرا و اوزیل؟

ضعیفترین مانشافت جامهای جهانی شاید قربانی این جمله شد :«فوتبال بازی اتفاقهاست»

بله اگر نگوییم شانس اما بسیاری از اتفاقات ریز و درشت دست در دست هم داد تا آلمان علی رقم بد بودن محسوس اما با آماری چشم گیر با جام خدا حافظی کند!

بسیاری از برندگان جامهای فوتبالی در دوره های پیش با چینش درست رویدادها و اتفاقات به نفعشان جام را بالای سر بردند که واپسین نمونه پرتغال 2016 بود که با خوش شانسی و بهره گیری از قانون تازه و خنده دار یوفا با سه تساوی از گروه خودد بالا آمد و با تساوی و پنالتی و وقت اضافه به فینال راه یافت و قهرمان هم شد!

در این جام هم ازین دست رویدادهای خوش اقبالانه کم نبود

اگر نگاهی به تیمهای راه یافته به دور دوم کنیم این را آشکارامیبینیم
درگروه یکم اروگوئه و روسیه از گروهی بالا رفتند که تیمهایش یکی از دیگری ناامید کننده تر بازی میکردند و مصر و عربستان گوی بازی بد را از هم ربوده بودند

درگروه دوم اسپانیا با گلی اتفاقی ،ایران سرسخت را شکست داد و در برابر مراکش با انگیزه و پر شور[که هنوز معلوم نیست چرا با این بازی خوب و صعود بدون گل خورده به جام جهانی در سید چهار بود در حالیکه تونس در سید سوم قرار داشت ] با خوش شانسی از برخورد شوت زیبای بازیکن مراکش تساوی را گرفت و بالا رفت
پرتغال اما از اسپانیا هم بهتر برایش گردید بازی بد دروازبان اسپانیا با آن همه ادعا باعث شد یاران رونالدو در بازی نخست نبازند . داوری و باز هم بدشانسی مراکش [ بداقبالترین تیم جام] برد خفیفی برایشان به همراه داشت؛و باز هم داوری که کاری با رونالدو و مسی ندارد بازی برابر ایران را برایشان خوش یمن کرد.

در گروه سوم تیم فرانسه سه گل زد و بالا رفت یکی به کمک ویدئو چک مشکوک و پنالتی ، یکی با تکنولوژی خط دروازه و آخری در بازی با پرو و به صورت اتفاقی !
بازی واپسین هم که نمایشی تاسف بار وکسل کننده در بالاترین سطح فوتبال ملی بود و جواز صعود برای دانمارک هم صادر شد.

در گروه چهار کرواسی با شایستگی بالا آمدن . در حالیکه همه آرژانتین را تیم نخست این گروه میدانستند اما طوفان چهارخانه پوشها همه تیمها را بلعید. آنها با سه برد و شکست تحقیرآمیز آرژانتین 9 امتیازی راهی دور دوم شدند در حالی که هم گروهی پرادعاشان به سختی و با زدن بازهم سه گل و همراهی داوران بالا آمد !
تا تیمی به مراتب بدتر از مانشافت در دور دوم باشد اما آلمان نه!

در گروه پنجم هم همه چیز از پیش روشن بود نه کسی از صربستان انتظار معجزه داشت و نه از کاستاریکا
برزیل با همه توانش جلو سوئیس بازی کرد اما متوقف شد آنهم با انگیزه بسیار ازینکه در گروه کناری آلمان بازی نخست را واگذار کرده و در بحران قرار دارد در بازی های دیگر هم برزیل اگرچه چشم نواز بازی کرد اما در گلزنی تا دقایق واپسین بازی با کاستاریکا ناکام بود و همه زردپوشان ناراحت و اگر نبود آن دو گل واپسین دقایق بازی با کاستاریکا کسی نمیداند که آیا برزیل هم به سرنوشت آلمان دچار می شد یا نه؟
بازی واپسین هم جلو صربستانی که برخلاف کره شانس بالا رفتن داشت، پس حمله میکرد و فضا را به برزیلی ها میداد کار سختی نداشت و صربستان اگرچه فراتر از نامش بازی کرد اما حذف شد
سوئیس هم ازین گروه با نمایشی خوب در برابر برزیل بردی خفیف و البته بازگشتی رویایی برابر صربستان و زدن ضربه پایانی به کاستاریکا بالا آمد و در حالیکه انتظار آلمان را میکشید با سوئد روبه رو شد!

اما گروه شگفتی ساز جام،

بله گروه ششم
گروهی متشکل از آلمان قهرمان جام پیش، مکزیک تیم همیشه قدرتمند آمریکای لاتین ، سوئد حذف کننده هلند و ایتالیا و کره جنوبی همیشه حاضر در جام جهانی …
آلمان که هیچ نشانی از تیم چهارسال پیشش بجز مهره‌های تاریخ مصرف گذشته نداشت نتوانست مکزیک پر شور را ببرد. بازی بد دقایق نخست آلمان مکزیکیها را جری کرد تا بتوانند نفس تیم را در نیمه نخست بگیرند نیمه دوم بازی آلمان اگرچه دگرگون شد اما موقعیت سوزی ها و شوت به تیر دروازه و درخشش اوچوآ، آلمان را به دست کم یک امتیاز ازین بازی نرساند و ترس و اضطراب در دل همه جوانه زد!
بازی دوم سوئد در لاک دفاعی رفت و بازی خوب آلمان را خراب کرد شاید اگر در همان نخستین دقایق چند موقعیت خوب آلمان گل میشد انگیزه ها بیشتر و روحیه تیم بالاتر میرفت . اگرچه ادامه بازی شگفتی دیگری از مانشافت را به همراه داشت، اما ادامه جام نه!

بازی واپسین برابر کره جنوبی که چیزی جز یک امتیاز و حفظ آبرو ازین میدان نمیخواست بود. کره دو بازی پیشین خود را هرگز در لاک دفاعی نگذراند اما برابر آلمان از سوئد هم سرسختانه تر دفاع کرد و همه راه های به دروازه خود را بست . شاید بودن خدیرا و اوزیل در ترکیب اصلی که آزمایششان را حسابی در بازی نخست پس دادند میانه آلمان را فلج کرد وهرچه از دقایق بازی بیشتر گذشت آلمانها بیشتر دچار ترس شدند و اخبار بازی همزمان هم بیشتر بر این فشار روانی افزود . اگرچه سوئد با برد سنگینش کاری کرد که آلمان با تنها یک گل بالا برود اما نشد که بشود.
گلزنترین تیم جامهای جهانی در گلزنی به حریف آسیایی ناکام ماند.
کره غافلگیرانه گل زد تا همه چیز از هم بپاشد و آلمانی که نتوانست موقعیتهای ریز و درشتش را در بهترین روز دروازه‌بان کره گل کند روی معدود موقعیتهای آنها به زانو درآمد و اینبار برخلاف بازی فرانسه و استرالیا ویدئو چک به زیان آلمان تمام شد تا گلی که داور آفساید اعلام کرد گل شود و پایان خیلی زود به آلمان لبخند بزند.

شاید اگر بازی نخست آلمان در برابر کره جنوبی بود، آلمان با بردی هرچند خفیف هم روحیه میگرفت و هم برای بازی های بعدی دستی بازتر داشت ، اتفاقی که بازهم برای تیمی مانند فرانسه برابر استرالیای آماده رخ دادو برای آلمان 2018 نه!

گروه های 7 و 8 شاید نمادی از عدم تعادل در قرعه کشی جام جهانی و بازهم یادآوری واژه شانس باشد.
بی تردید هم گروهی با پاناما و تونس که هرکدام با خوردن گلهای رنگا رنگ بدترین خطوط دفاعی جام را به نام خود نوشتند آرزوی هر تیمی بود که از بخت همیشه خوب جزیره نشینها نصیب آنها شد!
و اگرچه نخستین گل پاناما در ادوار جام جهانی هم به همین سه شیرهای همیشه پرادعا زده شد اما باعث نشد تا آنها نتواننند با دو پنالتی! و یک گل خنده دار به بهترین پیروزی ادوار جامهاشان نرسند [ مقایسه کنید بهترین پیروزی انگلستان را با برد 1-7آلمان از میزبان جام پیشین ]
گروه هشت هم داستانی مشابه داشت، شاید اگر ایران در این گروه بود به آسانی به رویای بالا رفتن از گروه خود می رسید ، چیزی که ژاپن با انگیزه البته بازهم با خوش اقبالی در برابر کلمبیای آماده در بازی نخست [پنالتی اخراج بازیکن کلمبیا در دقایق نخست] به آن دست یافت و سنگال با انگیزه تنها با کارت زرد بیشتر راهی خانه شد. کلمبیا هم با شایستگی ازین گروه نه چندان مشکل بالا آمد.


در پایان باید گفت که نمیشود همیشه در اوج بود و کاری که آلمان در نزدیک به 80 سال انجام داد و 16 بار پیاپی از دور گروهی بالا رفت چیزی شبیه معجزه بود که تنها از مانشافتها بر می‌آید ولی همیشه نخستین باری هست و اینبار برای آلمان نخستین حذف از دور گروهی در 2018 روسیه رخ داد تا پس از 1945 بازهم آلمانها از روسیه عقب نشینی کنند!

نویسنده


Avatar