مقالات

2 روی سکه سرمربی مانشافت

یوآخیم لو را دوست داریم یا نداریم؟!
مرتضی روشنی: سرانجام پس از گفتگو میان سران فدراسیون فوتبال آلمان و یواخیم لو، طرفین به این نتیجه رسیدند که کار را با آقای شیک پوش تا سال 2022 ادامه دهند. اقدامی که باعث دلخوری بخشی از هواداران ژرمنها شده و بخش دیگری از عشاق مانشافت را دلگرم کرده است.
اما بیاید باهم نگاهی داشته باشیم به دو روی سکه یواخیم لو تا ببینیم در این 12 سالی که مانشافت به دست او سپرده شد، چه خاطراتی را در حافظه تاریخی ما از خودش برجای گذاشته.
* چرا یوگی را دوست ندارم!
از نظر من یواخیم لو در عین دانش فنی بالا، اما مربی است که معمولا در بزنگاههای سرنوشت ساز، دل و جرأت و آن کاریزمای لازم را ندارد. اجازه دهید باهم کمی کتاب تاریخ فوتبال را ورق بزنیم. بازی نیمه نهایی یورو 2012 مقابل ایتالیا را خاطرتان هست؟ آلمان بخت شماره دو فتح جام پس از اسپانیاست و ترس از شکست مقابل یکی از بدترین تیمهای ملی ایتالیای تاریخ، باعث شد تا ترکیب عجیبی را در این بازی شاهد باشیم چرا که لو از تونی کروس که اصولا یک هافبک هجومی و مرکزی است در پست وینگر راست بازی گرفته بود که اصلا کارایی نداشت و تیم آلمان نیز در بازیهای قبلی از ترکیب شورله- پودولسکی به عنوان بالهای هجومی خود استفاده می کرد و به عنوان جایگزین توماس مولر و مارکو رویس را به زمین می فرستاد. این اشتباه تاکتیکی به علاوه بدشانسی های تاریخی باعث شد که ژرمنها بازی را به تیم خسته آتزوری واگذار کنند و نتوانند انتقام فینال 2008 را از ماتادورها بگیرند.
یوگی لو در جام جهانی 2014 بیشتر تاکتیک خود را براساس نسخه های پپ گواردیولا و بایرن در زمین اجرا می کرد اما غافل از اینکه تیم ملی با باشگاه بین المللی بایرن متفاوت است و اگر لو مثل پپ گواردیولا بخواهد از فیلیپ لام در پست هافبک دفاعی استفاده کند، آن وقت بک راست تیم ملی می شود پاشنه آشیل. اصرار لو بر استفاده از این تاکتیک تا نیمه نخست بازی مقابل الجزایر در مرحله یک هشتم نهایی، باعث شده بود که ژرمنها هم در دفاع ضعیف باشند هم در فاز حمله آن برندگی لازم را به واسطه نفوذهای زوج لام- مولر نداشته باشند، اما همگان دیدند وقتی لو در آن دیدار لام را به پست تخصصی خود برگرداند و در بازیهای بعدی هم آن را تکرار کرد، چگونه آلمان تاریخ فوتبال را در سرزمین قهوه از دوباره نوشت.
سومین اشتباه مهلک و لجاجت لو در همین جام جهانی 2018 روسیه به وجود آمد، زمانی که یوگی علاوه بر خط زدن روی اسامی چون لروی سانه، ماریو گوتزه و اندری شورله، در هر سه بازی مرحله گروهی ضمن اصرار به بازی مالکانه و نداشتن برنامه برای تغییر تاکتیک و روی آوردن به بازی مستقیم، کارهای ترکیبی یا شوتهای از راه دور؛ در چینش نفرات اصلی تیم نیز بسیار بد و پراشتباه بود.
در هر سه مسابقه شاهد بودیم که او تیمو ورنر سرعتی و تکنیکی را در ترکیب قرار می داد ولی به بازیسازهای تیم دستور سانتر از جناحین را داده بود! و جالب اینکه او برای این کار مهاجم سرزن و بلندقامتی مثل گومز را روی نیمکت داشت که البته مجبور می شد در نیمه دوم از حضور او استفاده کند تا شاید تاکتیکش برای رقبا دردسرساز شود، اما نتیجه آن شد که نباید و نخستین بار در تاریخ فوتبال، آلمان از مرحله گروهی جام جهانی بالاتر نیامد، اتفاقی که پیش از این توسط هیچکدام از سرمربیان تیم های ملی آلمان رخ نداده بود.
* چرا یوگی را دوست دارم؟
قبول داشته باشید یا نه، پس از “هلموت شوئن” بزرگ که با آلمان تقریبا همه عناوین فوتبال را کسب کرد (1 قهرمانی جهان، 1 نایب قهرمانی جهان، 1 برنز جهان، 1 قهرمانی اروپا و 1 نایب قهرمانی اروپا) و نسل افسانه ای ژرمنها را برای همیشه جاودان ساخت، یواخیم لو قرار گرفته که با جوانانی جویای نام کاری کرد که دوباره فوتبال آلمان بربلندای قله های جهانی بایستد.
سبک بازی هجومی و سرعتی تر آلمان یواخیم لو در مقایسه با تیمهای قبلی این کشور، کسب پیروزیهای پرگل مقابل رقبای سنتی مثل انگلستان، آرژانتین، پرتغال، ایتالیا (همگی با 4 گل) و برزیل (7تایی) و از همه مهمتر فتح جام جهانی در خاک برزیل و کسب جام کنفدراسیون ها، همه و همه باعث می شوند که به احترام آقای شیک پوش کلاه از سر برداریم.
یادمان باشد که تبلیغات گسترده رسانه های غربی به ویژه انگلیسی زبان ها، در طول سالهای پایانی دهه 1990 میلادی بر روی تیم ملی آلمان باعث شده بود که اذهان عمومی جهان، فوتبال این کشور را کند، ماشینی و بدون خلاقیت بشناسند اما حضور یوگی لو و سبک بازی هجومی اش با استفاده از جوانهایی که چه آلمانی اصیل بودند یا نه، باعث شد تا یاوه گویی های نشریات انگلیسی و تخریب گری آنها به فراموشی سپرده شود.

از نظر من، مهمترین دستاورد و بازی آلمان تحت هدایت یواخیم لو در بلوهوریزنته و آن شب 8 جولای سال 2014 رقم خورد جایی تمام رکوردهای فوتبال در جام جهانی که به برزیلی ها تعلق داشت (تعداد بازی، گل زده، تفاضل گل، آقای گل و…) به دست شاگردان دوست داشتنی یوگی لو شکسته و جابه جا شد.
در پایان بد نیست نگاهی داشته باشیم به عملکرد یوگی لو از 12 جولای سال 2006 تاکنون. او طی این سالهای در 165 مسابقه، 108 پیروزی، 30 مساوی و 27 شکست را تجربه کرده و شاگردانش در این مدت 393 گل به ثمر رسانده اند و 155 مرتبه هم به بازیکنان حریف اجازه دادند که دروازه ژرمنها را باز کنند.
1 قهرمانی جهان، 1 سومی جهان، 1 قهرمانی جام کنفدراسیون ها، 1 نایب قهرمانی اروپا و 2 سومی اروپا نیز افتخارهای گروهی او را تشکیل می دهند و البته که 2 بار انتخاب به عنوان سرمربی سال جهان و سرمربی تیم منتخب جام جهانی 2014 نیز جزو افتخارات مهم فردی او به شمار می روند.

نویسنده


Avatar